Technický poradce při výběru vhodné auto kamery

18. 6. 2014

Začínáte se už ztrácet v množství parametrů a funkcích o kterých ani nevíte co znamenají? Nebaví Vás to a ztěžuje Vám to výběr vhodné kamery?

Není kamera jako kamera

I když mnohé kamery vypadají stejně, mohou se zcela zásadně lišit svými technickými parametry. Při srovnávání produktů a cen s konkurencí proto věnujte velkou pozornost technické specifikaci av případě nejasností nás neváhejte kontaktovat. Rádi vaše dotazy zodpovíme.

Čím jsou kamery do auta výjimečné?

Kamery do auta se od běžných digitálních kamer liší zejména svými vyspělými funkcemi, které jsou přizpůsobeny specifickým potřebám motorismu. Hlavním úkolem kamery je neustále nahrávání obrazu před, při duálních kamerách i za vozidlem. Aby nedocházelo pouze k hromadění záznamů, kamery pracují ve smyčkách, v nichž při naplnění záznamového média (většinou MicroSD karta) začne kamera automaticky přepisovat nejstarší data, ale zároveň nepremaže data aktivně uzamčené proti přepisu. Nemusíte se tak starat o mazání starých záznamů či výměnu datových karet, vše funguje samo. Většina kamer umožňuje také prohlížení záznamů na vestavěném displeji (LCD). Součástí všech kamer je napájecí adaptér pro připojení do autozásuvky 12 - 24V DC, takže ji lze používat jak v osobních tak i nákladních automobilech. Kamery mají obvykle také vestavěnou baterii.


Kamery dále disponují řadou užitečných funkcí, jako je automatické zapnutí při nastartování vozidla (při správném připojení), funkcí detekce pohybu (zapíná / vypíná nahrávání na základě změn obrazu), G - senzorem (při nárazu senzor zajistí, že se vám záznam nepremaže další nahrávaného smyčkou), GPS lokátorem (vypočítává aktuální rychlost a zároveň ukládá trasu pro následné zobrazení polohy na mapě). Ačkoli jsou ve většině případů kamery také vybaveny nočním přísvitem, tato funkce je spíše marketingovým tahem av praxi bohužel nemá vzhledem ke své malé účinnosti velký význam.

LCD

Prakticky všechny současné kamery mají již integrovaný displej (LCD) i když jejich rozlišení a velikosti se mohou výrazně lišit. Prakticky není ani jedno podstatné, protože máte vždy možnost si záznam prohlédnou na počítači nebo připojením do televize. Velmi užitečnou funkcí však je automatické vypnutí LCD po určité době nečinnosti, kdy s kamerou nepracujete, přičemž funkce nahrávání nesmí být omezena. Kamera vás tak v noci neruší a neoslňuje. Zároveň se displej zbytečně nezahřívá.

LCD úhlopříčka

Úhel záběru

Horizontální úhel - užitečné číslo pro vaši reálnou představu
Vertikální úhel - bez většího významu, pokud nechcete současně natáčet i letadla
Diagonální úhel - zpravidla uváděn výrobcem jako zvýhodnění produktu před konkurencí
Pro lepší představu výrobcem uváděných 170 ° diagonálně je přibližně 131 ° horizontálně a 96 ° vertikálně, 120 ° diagonálně je horizontálně 88 ° a vertikální 65 °. Vše závisí také na poměru stran obrazu, kdy je při kamerách do auta lepší volit širokoúhlý formát, protože tak můžete alespoň z části eliminovat rušivé přeexponování obrazu vlivem zpravidla prosvětlené oblohy.

Počet snímků za sekundu (fps)

Obecně platí, čím více fps, tím lépe. Nejlepší kamery do auta dosahují 60 fps, nejhorší pouze 8 fps. Běžné hodnoty jsou 15, 25 a 30 fps. Doporučujeme alespoň 25 fps, čímž se dostanete kvalitou na úroveň běžného filmu. Vše je dáno technickými možnostmi čipu, jeho citlivostí, velikostí a rychlostí a dále světelnými podmínkami, při kterých vzniká záznam. Čím více světla a citlivější čip, tím více snímků za sekundu je kamera schopna pořídit a uložit. Některé kamery při nízkém osvětlení snižují fps, čímž jsou schopny získat alespoň nějaký obraz, ačkoli horší kvality, zatímco při plném fps by byl vytvořen záznam úplně tmavý a tudíž k ničemu.

G-senzor

"Senzor zrychlení" nebo také "Senzor nárazu". Nepleťte si ho s detekcí pohybu! Funkcí této vymoženosti je identifikovat náraz vozidla, resp. kamery a automaticky uzamknout vytvořen záznam proti dalšímu přepsání. Kamery zpravidla pracují s několika desítkami sekund před a několika sekundami po nárazu. Citlivost G-Senzoru by měla být nastavitelná, aby nedocházelo ke zbytečnému uzamykání záznamů a tím předčasnému zaplnění záznamového média. Citlivost by však měla být dostatečná pro případ skutečné události. Každá kvalitní Autokamera by měla být vybavena nouzovým tlačítkem pro případ pokud byste si chtěli jeden z Vašich záznamů zablokovat proti přemazání iv případě pokud nedojde k kolizní události.

Emergency button

GPS lokátor

GPS lokátor, který je součástí vybraných typů kamer DOD, není navigace. Umožňuje však vypočítat a zobrazit v záznamu aktuální rychlost a také trasovat vaši cestu s možností následného promítnutí do mapy. S touto funkcí můžete také náhodně zpětně sledovat kudy se pohybují například vaše služební auta či jak si počínají za volantem vaše děti - začínající řidiči. I když by se hodilo spojit funkci vaší navigace a kamery do auta v jedno, nejsou v současné době na globálních trzích dostatečně vyspělé produkty, které by věděli zajistit obě funkce kvalitně a spolehlivě. Jakmile takový produkt najdeme, zcela jistě se stane součástí naší nabídky.

GPS lokace

Automatický start

Jednoduchá, ale velmi užitečná záležitost. Při zapnutí zapalování (napájení kamery) se kamera sama zapne a začne nahrávat a po vypnutí zapalování (odpojení z napájení) se se zpožděním zase sama vypne. Nemusíte tak při každém startování auta kameru aktivně zapínat, protože by vás to možná dříve či později přestalo bavit. Nutnou podmínkou je, že napájení vaší autozásuvky, do které je kamera připojena, je spínané zapnutím zapalování.

Detekce pohybu

Kameru můžete také nechat v zaparkovaném vozidle trvale zapnutou / napájenou (Pozor, při delším připojení hrozí úplné vybití vaší autobaterie!). V tento okamžik vám kamera "hlídá" vaše vozidlo proti Couvající vozidlům, které mohou při parkovacích manévrech vaše vozidlo poškodit. Funkce detekce pohybu je založena na identifikaci změny obrazu před kamerou. Aby kamera začala sama nahrávat, musí být změna v obraze dostatečná. Některé kamery nastavení citlivost neumožňují.

Noční vidění / přisvětlení

Většina kamer je vybavena funkcí přisvícení scény. Jedná se buď o přisvícení v pásmu infračerveného spektra (IR LED) nebo o přisvícení standardním bílým LED světlem. Bohužel ani jedno nemá v praxi reálný význam, protože výkon IR LED ani LED není pro osvětlení tak velké plochy při dané vzdálenosti scény dostačující. Tato funkce při využití kamery v autě zůstává spíše jen marketingovým trikem výrobců. Jinak je tomu v případě, když kameru využíváte jako webkameru pro váš počítač, což je jedna z dalších funkcí těchto kamer. V tomto okamžiku je účinek přisvícení znatelný a může mít smysl. Důležitější vlastností jako IR LED, nebo klasické LED diody je funkce WDR (Wide Dynamic Range), která Vám zajistí stabilní a jasný obraz i ve zhoršených světelných podmínkách jako i v noci. Díky této funkci na trhu vynikají zejména Autokamera od výrobce DOD.

Ir LED

Napájení z autoadaptéru

Dnes je již součástí všech kamer do auta i adaptér pro napájení z auto zásuvky 12-24V DC.
Opakování je matka moudrosti a proto i zde pro vaši bezpečnost uvádíme výstražné varování: ADAPTÉR NIKDY nezakrývejte! HROZÍ NEBEZPEČÍ přehřátí a následně POŽÁRU!

Metoda enkódování a komprese dat

Kodeky videa provádějí dekódování (přehrávání) a enkódování (tvorbu) videa. Jsou nezbytné pro správnou, kvalitní a rychlou tvorbu a zpracování obrazového záznamu. Prakticky všechny kodeky pracují kompresní metodou - tj.. snížením velikosti ukládaného záznamu tím, že vypustí detaily, které lidské oko nevnímá. V současné době nejlepších výsledků z dostupných kodeků dosahuje kodek s označením H.264, označovaný také x.264 nebo MKV, jehož výsledkem je obraz prakticky dokonale shodný s originálem. Jako jediný kodek navíc nijak nemění barvy ani kontrast a zachovává vynikající ostrost a detaily.

Optimální instalace a nastavení kamery do auta DOD

Umístění kamery

Nejčastějším uchycením Autokamera je uchycení přísavkou s integrovaným držákem na přední sklo nebo permanentní uchycení držáku kamery pomocí vysoce adhezivní nálepky.

Nálepky

V obou případech by měly být dodrženy dvě základní pravidla:

1,) Kamera nesmí překážet ve výhledu řidiče
2,) Kamera by měla být umístěna v dosahu řidiče

Obojí u běžných osobních automobilů nejlépe splňuje umístění kamery vpravo za nebo pod středovým zpětným zrcátkem:
Uchycení závisí vždy na typu kamery a vozidla.
K nejvyšší spokojenosti doporučujeme také nastálo uchytit a zamaskovat kabeláž napájení kamery případně další kabely vedoucí k externí kameře či modulu GPS.

Napájení

Podle statistik je průměrný řidič účastníkem dopravní nehody jednou za šest let. Je proto velmi důležité, aby se kamera uváděla do provozu sama, automaticky při každém nastartování vozidla a nemuseli jste ji tak pokaždé aktivně zapínat, protože by vás tato činnost dříve či později začala otravovat a kamera by tak s největší pravděpodobností skončila někde v úschovném prostoru.
Kamery jsou ve většině případů vybaveny funkcí automatického startu. Pro její správnou funkčnost musí být kamera napájena ze zásuvky 12-24V DC, která je spínaná zapalováním vozidla.
Varování: ADAPTÉR NIKDY nezakrývejte! HROZÍ NEBEZPEČÍ PŘEHŘÁTÍ A POŽÁRU!

Doporučené nastavení funkci

Rozlišení a kvalita obrazu - pokud nemáte jiný důvod, používejte vždy Full HD.

Srovnávací tabulka


Automatické vypnutí displeje - Zbytečné rušivé vlivy za volant nepatří. Doporučujeme proto nastavit čas, po kterém LCD zhasne.

Nastavení citlivosti G-senzoru - nastavte zpočátku nejvyšší citlivost. V případě, že se vám ukládá příliš mnoho souborů s ochranou proti přepisu, citlivost postupně snižujte.

Nastavení citlivosti detekce pohybu - li seřiditelné, nastavte nejvyšší citlivost a dále podle potřeby snižujte.

Noční vidění - IR LED nemá v praxi při nočních scénách velký smysl, bílé světlo LED za volantem raději nepoužívejte vůbec, světlo se odráží v čelním skle.

Na trhu v dnešní době najdete mnoho kamer do auta ať už značkových či neznačkových. Orientovat se v tomto moři není snadné. Je velmi mnoho levných nekvalitních produktů, které jsou sice kamerami do auta avšak kvalita záznamu, celkové provedení a vlastnosti těchto kamer jsou na velmi nízké úrovni.

Z našich zkušeností vyplývá, že pokud se rozhodnete investovat do kvalitní kamery, která bude plnohodnotně plnit svou funkci sáhněte po tom nejlepším co trh nabízí a to jsou kamery do auta značky DOD - www.dod-tec.sk