Rozhovor s viceprezidentem PZ o používání autokamier

15. 6. 2015

Mnozí z Vás se nás ptají na používání Autokamera ve vozidle, jakož i využití záznamu pro objasnění dopravní kolize. Proto Vám přinášíme záznam rozhovoru z magazínu Policie s viceprezidentem Policie.

Lubomir abel kamery do auta


A tak jsme se ptali pana plk. JUDr. Ľubomíra Ábela, co říká litera zákona používat Autokamera?

"Musí dodržovat všechny podmínky které jsou v zákonně o silničním provozu, to znamená nemůže mít na čelním skle žádné nějaké takové předměty které by mu bránily ve výhledu. Pokud splní tyto podmínky, žádný jiný zákon mu to nezakazuje."

 

A mohl by využít tento záznam z Autokamera i jako důkazní materiál?

"Pro svou potřebu určitě, zdůrazňuji pro svoji potřebu, protože třeba mít na paměti zákon o ochraně osobních údajů. Pokud bych já nezodpovědně využíval takový záznam a mohl bych diskreditovat nějaké jiné osoby, tak se vystavuji riziku že mohu být postižen, ať už za správní delikt, nebo za i trestný čin. Ano může to využít i jako důkaz, například při dopravní nehodě, protože v rámci objasňování dopravní nehody, strana ať už vinná nebo poškozená, má právo předkládat jakýkoliv důkaz. Čili i kamerový záznam, fotografie, zápisky, různé jiné důkazy, které náležitě objasní danou věc. "