Rozhovor s dopravním analytikem Janem Bazovským

19. 5. 2015

Před několika dny nás navštívil pan Bazovský, známí bojovník za bezpečnost na silničních komunikacích. Pan Bazovský se rozhodl používat nami nabízenou kameru do Auta DOD IS200W a tak jsme ho požádali o krátký, ale příznačný rozhovor. Námi položené otázky o důležitosti a požadavcích na kamery do auta spolu s fotografiemi naleznete níže v článku.


1. Jaká je Vaše práce během níž využíváte našich kamery do auta od značky DOD?
S televizí Markíza již dlouhodobě spolupracuji na projektu odhalování a zveřejňování rizik nebezpečné jízdy, nesprávného způsobu vedení motorových vozidel a důsledků souvisejících s porušováním pravidel silničního provozu. V relaci kromě odborných rad v pořadu Teleráno pravidelně zveřejňuji i silničních pirátů, kteří soustavně ohrožují plynulost a bezpečnost provozu. K takové činnosti je kromě televizní techniky potřebná i kvalitní kamera schopná pořizovat nepřetržitý obrazový záznam.

Lovec silničních pirátů

2. Proč jste se rozhodli právě pro kamery do a uta DOD?

Doprava a zvlášť provoz vozidel po silnicích je dynamický proces a rychlá jízda vyžaduje pro kvalitní záznam situace až do nejmenších detailů, které jsou nejednou rozhodující, i kvalitní videokameru. Kromě vysokých parametrů rozlišení snímaného obrazu by měla být co nejspolehlivější, neboť dopravní situace jsou procesem neustále se měnícím, a hlavně, neopakovatelným. Jednoduše řečeno - když kamera selže v důležitém okamžiku ten se už nikdy vrátit zpět nedá. Bohužel, mnozí majitelé vozidel raději upřednostňují levné výrobky čínského původu, které pro svou pochybnou spolehlivost možná ani nemusí instalovat do auta. Kamery DOD kromě kvalitního záznamu obrazu nabízejí i široké možnosti přídavných funkcí a nastavení. Motoristickým žargonem je lze nazvat Mercedesy mezi lidovými vozidly.

Lovec pirátů Bazovský


3. Proč byste doporučili mít takovou kameru nainstalovanou ve vozidle?
Já mám kromě již zmíněného využití namontovanou kameru DOD iz dalších dvou důvodů. Na ochranu majetku a trestněprávní odpovědnosti. V prvním případě dokážou kamery DOD nasnímat i zloděje, případně vandala, který poškozuje vaše auto av tom druhém jednoznačně pomáhá při řešení zavinění a náhrady škody v případě škodní události nebo dopravní nehody. Ruku na srdce, kolikrát nevíme obhájit svou nevinu před policisty proto, protože neovládáme přesné znění zákonů nebo nemáme v autě spolujezdce, který by naše tvrzení svědecky podpořil? Videozáznam dokáže věrohodně podpořit naši výpověď ať už jako poškozeného nebo svědka a dokonce jej při své činnosti využívají i soudní znalci. Myslím, že už lepší argument uvést netřeba.

Pan Bazovský a DOD- tec


4. Co oceňujete speciálně na kameře DOD IS200W?
V první řadě je to kvalitní HD záznam, ze kterého lze vyhotovit vynikající fotografie, kompaktnost, spolehlivost a na množství nastavitelných hodnot i poměrně jednoduchou a srozumitelnou instalaci a obsluhu.

Ján Bazovský


5. Vzpomenete si na nějakou zajímavost, kterou se Vám podařilo natočit kamerou do auta?
Těch bylo už poměrně dost. Stačí si prohlédnout pondělní televizní pořad Teleráno nebo si prohlédnout stránku Silniční piráti na facebooku.